Çalışmalarımızdan Son Haberler

Anasayfa > Haberler

Yün Halı Nasıl Yıkanmalıdır?
2020-02-10 15:24:43

Yün Halı Nasıl Yıkanmalıdır?

“Antalyada Halı ve Koltuk Yıkama İçin Sizlere Profesyonel Halı Yıkama, Koltuk Yıkama veTemizlik Hizmetini Garantili Olarak Veriyoruz.☎ 0(532) 409 6361 ”

Yün halı yıkama işlemi öncesinde halıların içerisinde bulunan tozların yüksek vakumlu makinelerle alınması gerekir. Tozlar ve kirler alındıktan sonra halının diğer halılarla karıştırılmadan geniş ve temiz bir zemine serilmesi lazımdır. Ayrıca yün halı için kullanılacak olan temizlik malzemelerinin de doğru seçilmesi gerekir. Yün halılar için özel olarak üretilen temizlik malzemeleri piyasa üzerinde bulunmaktadır. Ancak içerisinde kimyasal ürünler bulunmasında dolayı hassas yapıda olan yün halılar bu malzemelerden dahi olumsuz etkilenebilmektedir.

Yün halı yıkama sırasında halının çeşitli özelliklerine bağlı olarak ipleri renk verebilir. Böyle bir durumu önlemek adına yün halılar hızlı bir şekilde işlemlerden geçerek yıkanmalıdır. Yün halı için seçilen temizlik malzemeleri yün halı yıkama makineleri ile halı üzerine uygulanır. Bu çalışmadan önce halıların üzerine çok fazla olmayacak şekilde su verilmesi gerekir. Fazla su kullanımı yün halıların yağ tabakasını bozabilir.

Halı yıkama makineleri ile temizlenen halılar daha sonra soğuk sular ile durulanmalıdır. Sıcak sular halıların yağ tabakasını bozduğu gibi tüylerinin bozulmasına da neden olabilir. Yün halı yıkama durulama işleminden hemen sonra sularının alınması için sıkma işlemine alınır. Halılar bu aşamada yine sıkma makineleri denilen cihazlarla suyundan arındırılır. Ayrıca suyu emen bu makineler sayesinde halıda sadece nem oranında denilebilecek bir su kalır. Yün halı yıkama işlemlerinin her birinde önemli olan ustanın hızlı hareket etmesidir. Eğer halı yıkama ustası yeterince hızlı hareket edemezse yün halılar bozulacaktır.

Sıkma işleminden geçen yün halılar güneş ışığında ya da buharlı kurutma kazanlarında değil doğal bir ısıda kurumaya bırakılmalıdır. Buharlı sistem halının taban kısmında bulunan yağsı kısma zarar verdiği için zararlıdır. Güneşte kurutma sistemi ise yün halının sertleşmesine ve renginde yer yer bozulmaların oluşmasına neden olur. Bu nedenle halıların yıkanmasına özen gösterecek kişilerin seçilmesi gerekir.

Çağbey halı yıkama olarak halılarınızı yıkayıp sizlere teslim etmekten onur duyarız. Siz arayın bizler ücretsiz servis ağımız ile sizlere hizmet edelim.

 

Kepez Halı Koltuk Yıkama 

 Menderes Mah.6950 Sk. No:32 Varsak-Kepez/ANTALYA  Adresimizden 

Ofis Telefonumuzdan : 0(242) 325 4440